ТРКА ПАЦОВА

Речи су клизаве. Не знам да ли лакше постану празне или прејаке. Пре него што сам почео да пишем овај текст питао сам се да ли има смисла ишта рећи. Да ли смо се нашли у ситуацији у којој речи немају смисао? Ово нису околности које нас терају да занемимо, а оне нису ретке. У њима царује тишина и утрнуће, онакво какво је у Србији завладало на дан злочина у елитнијој основној школи – и трајало јако кратко. Три недеље пошто је Коста српску политику закачио за мртва тела, што је пут којим се овде лакше иде, реч је о околностима које не остављају много простора за речи. У њима царује страст за лешевима. За телима која заслужују не само да постану мртва већ морају да буду онечовечена у смрти.

Не видим речи које би биле прејаке да опишу величину и природу колективне хистерије и обрисе моралне панике која данас храни страст према лешевима. Аутошовинизам је од идеје културне деконтаминације, која српску културу, тачније све оно у чему се препознаје неки од наших обликотворних Истока, од православља преко ћирилице до Цецине музике, види као извор контаминације, стигао до једног баналног, свеприсутног облика, који извор контаминације друштва види у људима, у живим телима, и захтева убилачку деконтаминацију.

Оно шта је пре двадесетак година говорио Петар Луковић, један од аутошовиниста из његове ране, поносно примитивне и дехуманизујуће фазе, када је углавном становао у удобним активистичким и академским лагумима, данас је постало широко прихваћена норма, која је заузела бројне друштвене локације.

Добили смо механизам раздирања ткива Србије кога наводе две одреднице. Једна је класни положај онечовечених објеката мржње која је временом постала убилачка. Друга, повезана, везана је за замишљени однос ових дехуманизованих људи према власти Александра Вучића, првенствено за слику саучесништва сиромашнијих и слабије образованих слојева друштва у „злу“. Оно је уоквирено као, истовремено, букагије које спречавају, наводно заслужену и доступну, очекивану меру самоостваривања припадника елитних сталежа и смртна претња цивилизованом живљењу, напретку, нормалности и будућности Србије.

Пре Косте, мање радикална, прва овогодишња ерупција ове најновије, експлицитније класне и нескривено дехуманизујуће, много раширеније, баналне инкарнације аутошовинизма догодила се на интернету у марту, после гурања пензионера за ћевапе у „Лидлу“ у Борчи. Један од сиромашнијих делова Београда, Борча је у „урбаном“ имагинаријуму постала метафора „зла“. Београдско „срце таме“, сем када се у Борчу иде „на бурек код Ђуре“, што је постао грађанистички обред прелаза и значка аутошовинистичке дистинкције. Коментари „туче“ у „Лидлу“ илуструју логику самоиздвајња грађана из народа уоквиреног као троглодити, људски отпад и вектор друштвене контаминације која Србију води у пропаст.

„ЧА, ЧА, ЧА насеља! БорЧА, ОвЧА, КрњаЧА“; „Демографска слика је јасна“; „Борча... стварно постоји нека фалинка у главама људи који живе у предграђу, иначе не би ни живели ту... Овако нешто се никад не може десити на Врачару рецимо“; „Да погодим чији су ови верни гласачи?“; „Крезубима господар омогућио мало ћевапа“; „Нема нама помоћи“; „И ови нам кроје судбину у држави“; „Најгоре од свега је што би се тукли и газили без трунке достојанства чак и да су плате и пензије и по 5000 евра, ни то не би ништа променило, стока је стока“; „Ништа се није променило од млађег каменог доба“; „Само напред гладни вукови! Баш ми је некако драго и мило кад овако гледам те вукове у људском изгледу.“

„Најгоре од свега је што ови пензионери одлучују у каквој земљи ћемо да живимо“; „Мислим се и размишљам то су још увек генерације тих који су живи и који су по доласку црвених 45' и изградњи разних мега фабрика буквално полу дивљи доведени с брда и врхова да раде по истим фабрикама после краћих обука курсева. И онда су се намножили и свој менталитет наставили да преносе у граду са генерације на генерацију“; „Ако напишем 'стока', увредићу стоку. Немам реч за овај људски талог. Ето речи. Људски талог“; „Тако је, сељобери, тачно се види да су сишли са планине!!!! Ово је катастрофа, срамота за један народ да се понаша као да су из каменог доба. Е о томе ја причам, шта се све доселило у Београд, жива срамота јад и беда!!! Шта је све овај град примио, то је страшно!!!!“

„Станове су издобијали, земљу увукли у ратове, минимум још сто година нам треба да их се отарасимо. То су људи који увек гласају власт, поткупљиви, необразовани, сиромашни“; „Срамотно за народ који на жалост из приложеног нема ни самопоштовања а ни основне културе. Нигде на Западу се народ не туче у Лидлу због ћевапа“; „Само у Србији“, „Неки од њих би могли да оду да узгаје неко прасенце, неки парадајз… А не да буду као с*ока и гурају се по граду без потребе. Добро, има оних који немају где, али исто тако има оних који би то могли, али из неког разлога опет седе и смрде по парковима, гурају се по продавницама, и превозима“; „Нама не треба овакав народ, ми ћемо створити бољи, лепши, млађи“; „Ово није народ , ово су пећински људи!!!“; „То није мој народ , далеко било!!!“.

Друга, много снажнија, нескривено крвожедна ерупција десила се на друштвеним мрежама на дан митинга „Србија наде“, одржаног 26. маја у Београду. Уместо јефтиних ћевапа, катализатор су били бесплатни сендвичи.

„Уместо сендвича које већина не може ни да загризе, боље да су им дали сапуне и шампоне да се бар једном окупају“; „Киша рока има Бога“; „Супер...оооо муње и громови...севајте по багри...шљаму....говнима“; „Та је киша закаснила. Требала је јутрос око 11 почети да пада и то онако у ненормалном пљуску да се сви тамо подаве у аутобусима из којих не би могли изаћи“; „Туци, кишо, макар и ми покисли сутра, туци!!... И треба да туче. Али сутра се иде из убеђења и протеста а ово данас је накарадно склепано. Тако им и треба. Нек се говна напредњачка подаве“; „Тачно да се сви подаве од кише не би ми их било жао“; „Ја би их још и тукла!!!“; „На правом месту, у рупи доле да се подаве ко пацови кад крене да се слива све доле а канализација не може да прихвати сву воду“; „Искрено се надам да ће ова киша да буде толико јака да им се излију фекалије из оних ТоиТои и да се подаве у говнима.“

Главна подела у српском друштву више није на „две Србије“, на грађане и народ, на поносне и случајне Србе, већ на човеколике и онечовечене, на људе и подљуде, који су, у елитистичкој имагинацији, са статуса „стада“ спуштени на ниво пацова, вукова и звери. Дубока подела више није, примарно, ни идеолошка ни цивилизацијска ни културална. Иако је у њеном темељу класна подела друштва, која је данас важна као и онда када смо је били много свеснији, она надилази сва своја упадљива класна обележја – од свезубости и писмености до начитаности и културности. Природа друштвеног бездана, чињеница да он почива на питању ко је овде човек, илуструје величину проблема са којим се Србија суочава.

Претпоставка политике – сваке политике – јесте консензус да је реч о људским пословима, о односима међу људским бићима. Само ако тај консензус постоји можемо размишљати да ли је политика демократска или каква год. Таквог консензуса у Србији више нема. Кренуло се, само наизглед бенигно, од „сендвичара“, схваћених као једва људи, голи робови најосновнијег инстинкта, где је слика људског дна везана за паризер, више синоним за те замишљене најгоре људе него за храну коју једу. Следећи корак у расчовечивању био је појам „бот“, роботизовани човек-машина која, и ако уме да мисли, неће да мисли. Пошто, да хоће, сме и уме, мислио би исто као и ударници ширења фантазије о „повратку деведесетих“. Она прихрањује оргију мржње према (на)роду испод које провирује тумачење у коме зјапи материјална грешка величине Косова: „Овај митинг Вучића личи на митинг Милошевића 96 године! Што значи стојимо на истим 'идеалима' политике, а зна се где нас је водила та политика!“ На крају, стигло се до пацова који треба да се подаве.

Питам се колико би дављења у рекама и у канализацији било довољно да задовољи жудњу за лешевима подљуди и да би замрла хистерија која је захватила врле надљуде – боље образоване, класно уздигнуте и друштвено уважене слојеве ове распамећене земље. Колико крви тражи нова „обојена револуција“ у бојама смрти да би била успешна?

Бојим се да у данас све популарнијој слици оствареног, правог, исправног „6. октобра“ више не постоји само један леш или шака лешева бачених у реке, схваћене као канали друштвеног чишћења. Нажалост, у главама многих грађана постоји покретачка фикција, слика која је истовремено измишљена и стварније од сваке српске стварности, да се насупрот њих налази ходајућа подљудскост Вучићевих „ботова“, „сендвичара“ и сродних живих али не и човеколиких бића. Та фикција је учинила да реке лешева постану прижељкивани нуспроизвод безумне борбе за промене, демократију и ине западне вредности, које би се овде тешко примиле и да их Запада искрено охрабрује и помаже.

Значајан део српске елите је одавно почео да верују да има не само монопол над мишљењем и знањем већ и да је властан да одобрава емпатију и оверава човечност вечно сумњивих, крезубих „подљуди“ и свих ка којима се они склони да гледају и које су спремни да саслушају. Нажалост, када хор врлих грађана и сродних писмених, истушираних и нормалних надљуди почне хистерично да сања о масовном дављењу, непристајање постаје бели шум који их иритира и производи још више пене на тим свезубим устима.

Речи, да би имале смисла, рачунају да је остао неки проблем, нека дилема или питање на које треба одговорити. Да постоји зрнце сумње, нека мајушна недоумица, могућност да неслагање не подразумева довођење човечности у питање. У оној Србији која себе види као грађанску, демократску и рационалну, данас царују бука и једна специфична врста беса, убилачких страсти које не остављају простор за говор. Оне налажу покоравање и слагање, одржавање „чистоће“, док производе слику смртне опасности и надолазећег краја свог света, схваћеног као једини легитимни људски свет. Важна одредница логике која покреће овај убилачки бес је фундаментализам – где су, по правилу, „ми“ и „они“ две унутрашње снаге које се боре на живот и смрт. Нажалост, тај појам смо склони да везујемо за веру.

Фундаменталисти не преиспитују своје ставове. Они знају све истине. При томе, у Србији је данас реч о једној необичној врсти фундаментализма. Наиме, вероватно најбоља књига на тему фундаментализама на Блиском истоку, у региону који је одавно постао непресушно врело (правих и лажних) месија и фундаменталиста, објављена је под насловом Гласоговорници презрених. Србија је данас у раљама фундаментализма привилегованих који верују да презрени нису довољно презрени. А пошто, иако у њему једна од сиромашнијих, Србија спада у богати свет са „високим нивоом људског развоја“, класно привилегованих је овде много. Они су, каже теорија, обично вође, гласоговорници и ударне песнице фундаментализама – не њихова „паства“, као данас у Србији.

Поделе на људе и подљуде, која се налази у позадини овог антитеистичког фундаментализма, не би било да је нису створиле две елитистичке телевизије и вођа, који се овде, у складу са нашим културалним подешавањима, о свему пита, који влада сам и по своме, и који им је омогућио да се појаве. Друштвена локација са које се ове две телевизије оглашавају има моћ која је, по себи, потенцијално много више друштвено него политички разорна. Зато, да би могле да угрожавају режим, оне морају да растачу друштво. Уз саслужење плеторе актера, оне су не само распориле српско друштво већ су га континуирано сакатиле, одсецајући успут и оне који су пацовизовани али не и подављени.

Нажалост, ово није заграда српске историје. Данас ми је много лакше да разумем и српски грађански рат, који се одвијао у сенци Другог светског рата, и комунистичке покоље који су уследили по његовом завршетку – вођене логиком „кужне јединке се одстрањују“. Водећи грађанисти, идејни наследници и, неретко буквално, деца крволочних титоиста, масу својих сународника виде као кугу, политичку контаминацију која се може деконтаминирати само пресељењем живих под земљу. Данас дављењем у канализацији, радије него у ковчегу.

Домети културе аутошовинизма и поражавајуће размере случајносрпског самопорицања препознатљиве су и у распрострањености давитељског жара усмереног, на друштвеним мрежама и у коментарима на текстове у интернет медијима, на народ, на, некада, сиромашније своје који су, после 2012. године, масовно одбачени и пребачени у „своје“.

Наравно, овде данас нису неутаживо крвожедни опозициони националисти и суверенисти, који имају разлога да буду и бесни и радикални и на све спремни. Они би само један или шаку мртвих тела. Чак и када проблем виде у народу, не желе његово дављење. Зато овде фундаменталисти нису поносни Срби, религиозна већина за коју је Косово срце Србије, већ случајни Срби, који су склони да у Србији виде затвор и ружну позадину својих слатких живота, окићених доколицом и иним привилегијама којима су неретко обележени. Та гласна мањина, коју сврбе реденик, нож и конопац, одавна није мала. Ту „не давимо Београд“ не подразумева да не треба давити Београђане.

На срећу, богата историја фундаментализама нас учи да они релативно брзо сагоре, по правилу пре него што обаве захтевано (про)чишћење. Зато има смисла надати се да, ако данашњи фундаменталисти дочекају своју, другу српску „обојену револуцију“, она бар неће бити у бојама смрти. 

Делови Индонезије, огромне државе-архипелага, охрабрујући су примери друштава у којима су залечене много дубље и крвавије поделе. Једна, која је Клифорду Герцу деловала као непремостива, петнаест година касније је нестала. Скоро све је било исто – само те поделе више није било. „Оно што је било различито, или што је мени деловало различито, било је расположење, хумор, боја искуства. Било је то зауздано место“, написао је славни антрополог.

Пре једног века, Рабиндранат Тагоре је био сведок трагедије коју је његовом Бенгалу донела жеља нове, националне елите да уређују животе јако сиромашних људи – да и оне, који имају толико мало да их сваки губитак води у глад, тера да се жртвују. У Индији, незападној земљи чије су елите биле стално разапете, као и у Србији, између „дома и света“, идеализовани дом је тих година био оличен у младом, тек пробуђеном, и зато  ауторитарном, индијском национализму, а презрени свет у одлазећем, и зато окрутном, британском колонијализму. Тагоре, космополита који се није одродио и самопорекао, савладао је тада болну лекцију везану за жељу нових елита да, не обазирући се на цену, мењају своја друштва „на боље“, како су (и тамо) искрено веровале: „Научио сам да се више плашим претње добра које долази у облику побољшавања других него самог зла.“ Српске елите ову лекцију нису савладале. Ни под Титом, једним од шампиона, декларативно доброчинитељског и еманципаторског, инжењеринга људи, граница и народа - по сваку цену.

У Србији, на пушкомет од Запада, улоге и вредносни предзнаци су данас преокренути, али је претња, која долази од побољшавача, локалних зилота добра, остала непромењена. Ружни „дом“ је овде сиромашна, аромама Оријента натопљена „паланка“. Зло станује у „паланчанима“ који могу да гласају. Врли „свет“ је поистовећен са Западом. Иако је изабрао Вучића и цементирао га на трону, Запад је слика „добра“ која је толико посела и заслепела наше грађанистичке опозиционаре да више не знају да ли да наставе да „побољшавају“ или да почну да даве „рају“ од које није могуће направити праве, исправне, што данас у Србији значи западнолике људе - за разлику од нама, само географски и расно, далеке Индије некада, где је слика дома била, и углавном остала, светлија од слике света.

Непремостив је јаз између српске стварности, њених параметара и њене две наддетерминације, неоколонијалне и „менталитетске“, с једне стране, и „урбане“ слике српске стварности, с друге, посебно тумачења њених узрока, које лежи и у корену масовног порицања човечности презрених и понижаваних. Њега производи растројство намргођених и гордих елитиста са којима разговор није могућ. Постали су неосетљиви на речи. Налик су публици на гладијаторским борбама. Окренули су палац на доле и, пошто им је сувише добро да би нешто ризиковали, чекају да нека нова „неочекивана сила“, неки нови Коста, доврши ствар и докрајчи вођу.

„Био једном један сан који се звао Рим. Могао си да га изговориш само шапатом. Било шта гласније од шапата, и он би нестао. Био је толико крхак“, реченице су из великог филма о епској борби на живот и смрт. Србија није леш, првенствено зато што друштва тешко умиру, чак и када су јако крхка. Умирање ће, ако наставимо путем одљуђивања класних и политичких различитости, бити дугачко и споро. Нажалост, то је постала мера наше наде и главни разлог зашто речи нису много важне. Србија живи и, чак и када застане или крене назад, сама настави да иде напред. Неће је зауставити ниједно зло, па ни оно најперверзније, које је открио индијски нобеловац – „добро које долази у облику побољшавања других“.

Али, то не значи да неће бити искушења. Чека нас још кишних дана, призивања дављења и самоповређивање малене земље затроване западнољубљем и оковане Западом. Нажалост, са „пацовима“ се не могу такмичити људи, колико год веровали да су супериорни, просветљени и еманциповани. Свака трка са пацовима је трка између пацова. А ту важи: „Проблем са трком пацова је у томе што, чак и ако победите, и даље сте пацов.“

Зоран Ћирјаковић

 

3 коментара:

  1. Анониман28. мај 2023. 08:46

    Genijalan tekst, u jednoj davnasnjoj TV emisiji Goran Markovic I jos jedan slican tzv intelektualac , polemisali da li beogradski duh provejava kroz Beograd, Govan Markovic kaze ne, ako je neko odrastao u pescari NBg blokova , haha.Dobro se secam te emisije jos iz 90 ih

    ОдговориИзбриши
  2. Анониман2. јун 2023. 02:11

    Као и увек,одличан текст о овој гамади од ,назови,људи.

    ОдговориИзбриши
  3. Анониман3. јун 2023. 22:24

    Standardno u glavu svezubih i u srce i duse nas krezubih, koji možda i imaju 800 evra impanta. kao ja, ali,prosto nece da ih ugrade, kako bi ostali ponosni krezubi... Cirjakovic je najveci srpski zivi (a i nezivi) kulturni antroplog, drago mi je sto ovi blogovi. postsku knjige, mozda vas ne cita. puno, ali znacite nam, Cirjakovicu, samo. nastavite sa disekcijom srpskih autosovinistickih kulturnih fenomena, sto bi rekao Devito u jednom svom.hitu- Dok nisam imô lovu šansa me odbijala
    A na kraju svaka lija je dolijala...

    ОдговориИзбриши

ПОСЛЕ БРИСАЊА: ШТА СЕ ВИДИ ИЗ ПОНИШТЕНОСТИ У СРБИЈИ (1. део)

Ово је први део најдужег текст на блогу – укупно има више од 20.000 речи, као омања књига – и зато сам га поделио на три дела. Поднасловима ...